VİA SEBASTE ANTİK YOLU

Lykaonia ve Galatia Bölgeleri’ni Akdeniz’e bağlayan en kısa yolların Seydişehir’den geçerek Toroslar üzerinden Alanya’ya ve Antalya’ya ulaştığı bilinmektedir10. Bu yolların en önemlilerinden biri olan Kral Yolu (Via Sebaste), Lykaonia’daki Suğla (Trogitis) Gölü’nün kuzeyinden geçerek Isauria’ya ve Akdeniz’e ulaşmaktadır.

Toroslar Kral Yolu

Melas Vadisi mücavirindeki ulaşım ağı, Batı Toroslar’ın güneyinde bulunan Side, Manavgat, Akseki, İbradı ve Seydişehir aksında uzanmaktadır. Özünde, Side’yi İç Anadolu’ya bağlayan bu yol, Manavgat Çayı’na batıdan kavuşan Naras Suyu üzerinden Etenna’ya, buradan da “Atizi” Mevkii’ni geçerek Aspendos-Erymna hattına bağlanmaktadır. İlerleyen etaplarda “Ali Kesiği”yle birleşen rota, Akdağ yamacını izleyerek Eynif Ovası’na inmekte, İbradı hattının batısından geçerek Gembos Ovası üzerinden Beyşehir Gölü’nün güney yakasına ulaşmaktadır. Geneli itibariyle Akseki ve çevresini kapsayan bu bölgenin en eski adı; Marla, Marola, Marulya, Marulye olarak bilinmekte, bölgede kalan köyler ise “İlvat” olarak anılmaktadır.

.

Augustus zamanında, Cornutus Agulia tarafından yaptırılan ve Kral Yolu “olarak bilinen “Via Sebaste” ana işlevi, bölgede oluşturulan yeni kolonileri zapturapt altında tutmaktır (Levick, 1967, 38; Hall, 1959: 123; 1968: 213, Özlü, 1994: 8; Yıldız, 2004: 19). Latince’deki Augustus kelimesinin muadili olan Sebastus sözcüğü Yunanca kökenli olup, bu yola Augustus adının verildiği bilinmektedir (French ve Mitchel, 1977; 214). Pisidia yol şebekesinin esasını teşkil eden Via Sebaste; Lykaonia, Isauria, Pamphylia ve Phrygia yol şebekelerine bağlanmaktadır.

.

Kaynak: Kara Onur; “Dağlık Pamphylia’daki Antik Dönem Yol Güzergahları Üzerine Notlar”, MELAS VADISI Ed. E. Özkök Cigna Finans Yayinlari, İstanbul, 30-40.

Via Sebaste Kral Yolu Seydişehir

Nasıl Gidilir?

Yorum Yazmak İster misiniz?

  1. Pingback: essay help forum

  2. Pingback: where can i purchase sildenafil

  3. Cevapla

    Yazı kitabımda ve web-sitemden aynen alınmış. İzin alınsa iyi olurdu. Mehmet Gültekin